Fotowoltaika dla rolnictwa
Rolnicy, którzy zechcą zainwestować w fotowoltaikę mają szansę skorzystać z wielu ułatwień zaproponowanych przez państwo. Jednym z nich są odliczenia od podatku rolnego. Tak zwana ulga inwestycyjna na panele fotowoltaiczne przysługuje podatnikowi podatku rolnego (np. osobie fizycznej, spółce), która jest:
- właścicielem gruntów,
- użytkownikiem wieczystym gruntów,
- posiadaczem samoistnym gruntów,
- posiadaczem gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Wysokość ulgi to 25% kosztów poniesionych w ramach wydatków na fotowoltaikę. Zniżka pozwala objąć tak wydatki związane z kupnem, jak i montażem instalacji – należy jednak przedstawić rachunki potwierdzające poniesione koszty. O ulgę inwestycyjną można starać się już po zakończeniu przedsięwzięcia. Odliczenie dotyczy podatku rolnego od gruntów położonych na obszarze gminy, w której przeprowadzono inwestycję. Odpisów można dokonywać maksymalnie 15 lat.
Uwaga! Ulga nie jest dostępna jeśli całość lub część wydatków na fotowoltaikę pokryto dotacjami ze środków publicznych.
Wysokość VAT dla fotowoltaiki dla rolnika, zależy od przeznaczenia instalacji. Jeśli zasilane z niej będą urządzenia domowe, to VAT wyniesie 8%. Natomiast, gdy fotowoltaika będzie przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej stawka VAT, która będzie obowiązywać to 23%.
Jeśli chodzi o środki na finansowanie instalacji fotowoltaicznej, osoby posiadające gospodarstwo rolne są uprzywilejowane, ponieważ mogą skorzystać tak z dotacji na fotowoltaikę dla rolników, jak i dofinansowania dla osób fizycznych.
Rolnicy, to ta grupa, której działalność i egzystencja wielce zależeć będzie od kondycji środowiska. OZE w ich posiadaniu daje gwarancję ochrony środowiska i zasobów naturalnych i pozwala patrzeć z optymizmem na przyszłość